Ogród zimowy na tarasie
Ogrody zimowe na balkonie i tarasie
Projektujemy i wykonujemy ogrody zimowe na balkonie oraz tarasie. Specjalnie dla naszych klientów tworzymy piękne i modne aranżacje, które są idealnie dopasowane do architektury budynku, wystroju wnętrz oraz ich indywidualnych preferencji. Budujemy oranżerie sezonowe i całoroczne, starannie dobierając konstrukcje, systemy zacienienia, wentylację, ogrzewanie oraz inne parametry. Dbamy, aby kolorystyka harmonizowała z otoczeniem, zabudowy były maksymalnie przestronne, idealnie szczelne i bezpieczne w użytkowaniu. Wykorzystujemy starannie dobrane materiały, odporne na czynniki zewnętrzne i przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu ogrody zimowe na tarasie są trwałe i przez długie lata zdobią domy oraz mieszkania naszych klientów.
Ogród zimowy na tarasie lub balkonie – dlaczego warto?
Pięknie zaaranżowany ogród zimowy na tarasie to marzenie wielu osób, które chcą otaczać się zielenią i kontemplować piękno natury niezależnie od pory roku. Własna oranżeria stanowi naturalny sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu lub mieszkania. Ogrody zimowe na balkonie stanowią efektowną ozdobę, a jednocześnie miejsce, gdzie można wypoczywać po trudach dnia. Odpowiednia aranżacja i ogrzewanie umożliwiają hodowlę nawet ciepłolubnych roślin egzotycznych, których nie da się posadzić w przydomowym ogródku.
Ogród zimowy na tarasie lub balkonie pozwoli Ci:
– stworzyć wyjątkowo dekoracyjną przestrzeń, która zachwyci wszystkich gości,
– wypoczywać w otoczeniu roślin kojących stres i pozwalających na oderwanie się od codziennych problemów,
– zyskać pięknie urządzone miejsce, w którym możesz czytać, spędzać czas z rodziną lub przyjaciółmi,
– poprawić bilans cieplny oraz mikroklimat w Twoim domu bądź mieszkaniu,
– uchronić doniczki z kwiatami przed spadaniem z balkonu,
– cieszyć się pielęgnacją ulubionych gatunków roślin (w tym tropikalnych).
Ogród zimowy na tarasie – od czego zacząć?
Chcesz stworzyć urzekający ogród zimowy na tarasie, który stanie się prawdziwą ozdobą Twojego domu jednorodzinnego lub apartamentu? Pierwszym krokiem jest plan oraz dopełnienie formalności potrzebnych do uzyskania pozwolenia na zabudowę.
Idealnym stanowiskiem dla roślin będzie ściana wyeksponowana na wchód. Strona południowa i zachodnia również się sprawdzą, ale wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Ta pierwsza jest bardzo nasłoneczniona, dlatego nie sadź tutaj gatunków preferujących stanowiska zacienione. Druga wiąże się z mniejszym dostępem do światła (słońce pojawia się dopiero popołudniu), dlatego posadź rośliny lubiące cień. Strona północna będzie niestety najgorsza, dlatego ogród zimowy na tarasie najlepiej jest planować już na etapie budowy domu, aby wybrać odpowiednią ekspozycję dla zabudowy.
Gdy marzy Ci się ogród zimowy na tarasie domu jednorodzinnego, formalności nie są skomplikowane. Dla oranżerii o powierzchni do 25 m2, musisz jedynie złożyć odpowiednie oświadczenie do starostwa powiatowego.
W piśmie zawrzyj następujące dane:
– rodzaj, zakres oraz sposób wykonania robót potrzebnych do stworzenia zabudowy,
– termin rozpoczęcia prac.
Załącz także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz szkice i rysunki ogrodu (sprawdź wymogi poszczególnych organów, ponieważ mogą się różnić). Po 30 dniach od momentu złożenia wniosku, możesz rozpocząć prace (chyba, że starostwo wniesie sprzeciw). Termin możliwości podjęcia prac upływa po 2 latach od daty wskazanej w złożonym dokumencie.
Chcesz stworzyć ogród zimowy na tarasie o powierzchni powyżej 25 m2? Musisz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę z projektem budowlanym w czterech egzemplarzach.
Ogrody zimowe na balkonie – oranżeria w wersji mini
Marzy Ci się zimowy salonik wypełniony zielenią, gdzie królują ulubione rośliny, a różnobarwne kwiaty pojawiają się na gałązkach o różnych porach roku? Ogrody zimowe na balkonie to rozwiązanie, które można wykorzystać nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także bloku. Wystarczy dobry projekt, dobór wyjątkowych gatunków i dekoracji, aby na wielkomiejskim osiedlu zagościła Twoja prywatna oaza zieleni. Pamiętaj jedynie, że zabudowa bardzo małego balkonu mija się z celem. Większą przestrzeń z powodzeniem możesz jednak zmienić w oranżerię.
Ogrody zimowe na balkonie wymagają uzyskania zgody od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W niektórych jednostkach balkony niestety wyłączone są z własności lokali, dlatego w tym przypadku nie będziesz mógł samodzielnie ingerować w ich konstrukcję (czasami w regulaminach wspólnot pojawiają się nawet zapisy na temat koloru barierek i innych kwestii typowo estetycznych). Gdy planowana zabudowa nie zmieni wyglądu bryły budynku, spółdzielnie i wspólnoty często wyrażają jednak na nią zgodę.
Zabudowa – jaki rodzaj wybrać?
Ogród zimowy na tarasie lub balkonie należy zabudować. Do wyboru pozostaje zabudowa:
– ramowa – wykonuje się aluminiową ramę, do której przytwierdza się panele szklane, z plexi lub PCV. Dla zwiększenia parametrów termoizolacyjnych konstrukcji, warto zamontować podwójne szyby. Rzadziej rama może zostać wykonana z drewna. Taka oranżeria powinna przypaść do gustu miłośnikom klimatu rustykalnego,
– bezramowa – tutaj nie wykorzystuje się aluminiowych ram poziomych i pionowych, które zasłaniałyby część przestrzeni, ale system przesuwny (to pozwala w dowolnej chwili wygodnie otwierać i zamykać taras). Ogród powstaje z paneli szklanych, płyt plexi lub PCV. Taka lekka konstrukcja z ukrytymi okuciami jest droższa, ale prezentuje się bardzo nowocześnie. Doskonale będzie pasować do bryły budynku w stylu modernistycznym.
Bardzo ważnym elementem podczas projektowania i montażu zabudowy pod ogród zimowy na tarasie jest dobór odpowiednich przeszkleń. Wielkogabarytowe tafle powinny zostać osadzone na czterokulkowym układzie jezdnym, który jest w stanie przenosić duże obciążenia. Idealne będzie szkło laminowane (VSG), składające się z dwóch tafli połączonych poliwinylobutylową folią zabezpieczającą. Dzięki temu, w razie stłuczenia, szkło przyklei się do folii, a nie rozpadnie na drobne kawałki.
Ogród zimowy na tarasie – co z ogrzewaniem?
Zabudowa balkonu lub tarasu staje się buforem, który zmniejsza straty ciepła w pomieszczeniach. Zimowy salonik bardo szybko jednak traci temperaturę (zwłaszcza, gdy szkłem są zabudowane 3 ściany), dlatego temperatura będzie tutaj jedynie o około 5 stopni C wyższa niż na zewnątrz. Chcesz uprawiać egzotyczne rośliny ciepłolubne? Ogród zimowy na tarasie musi być ogrzewany. Możesz tutaj zastosować ogrzewanie podłogowe lub kanałowe bądź elektryczne grzejniki panelowe.
Kolejną kwestią jest wentylacja. Przyjazny mikroklimat dla roślin i ludzi stworzą uchylane i rozsuwane przeszklenia.
Podłoga na taras – jaką wybrać?
Stylowe ogrody zimowe na balkonie powinny zostać dopasowane do aranżacji wnętrz oraz gustu właściciela. Klasyczne płytki są odporne na niskie i wysokie temperatury oraz łatwe do czyszczenia, dlatego dobrze sprawdzają się w czasie przesadzania roślin. Oranżerie można jednak wykładać także ekskluzywnymi deskami tarasowymi lub panelami.
Oświetlenie zimowego ogrodu na tarasie lub balkonie
Oświetlenie sprawi, że ogród zimowy na tarasie lub balkonie stanie się o wiele bardziej funkcjonalny, ponieważ będzie można z niego swobodnie korzystać po zmroku. Gdy konstrukcja jest wyeksponowana na stronę południową, doskonale sprawdzą się lampy solarne. Dodatkowo można powiesić łańcuchy z kolorowymi kulami i ustawić lampki stołowe. W oranżeriach zaprojektowanych na ścianach wschodnich i zachodnich, niezbędne jest oświetlenie elektryczne. Sprawdzą się także lampy na baterie.
Rośliny w ogrodzie zimowym – jakie posadzić?
Ogrody zimowe na balkonach i tarasach dają ogromne możliwości miłośnikom pielęgnacji zieleni. Na początek wystarczy jednak wybrać znane już sobie rośliny pokojowe i posadzić je w dekoracyjnych skrzynkach oraz dużych donicach. Pnącza nadadzą oranżerii bardziej romantycznego klimatu, a krzewy uzupełnią aranżację.
Zawsze pamiętaj, aby dobierać gatunki dopasowane do strony, na której jest umiejscowiony ogród zimowy na tarasie. Na południowej stronie z powodzeniem możesz uprawiać rośliny ciepłolubne. Gdy zadbasz o dodatkowe ogrzewanie, temperatura zimą powinna być tutaj zbliżona do pokojowej. W takich warunkach z powodzeniem mogą rosnąć: gardenie, róże chińskie, fikusy, begonie czy oleandry. Na stronie wschodniej i zachodniej dobrze poradzą sobie różne gatunki paproci oraz filodendrony. Na północnej ścianie (lub w ciemniejszych zakamarkach zabudowy) dobrze rozrośnie się bluszcz.
Gdy zimą będziesz utrzymywać w oranżerii nieco niższą temperaturą (około 10 stopni C), posadź rośliny przechodzące wtedy w stan spoczynku – np. wawrzyn i cytrusy. Planujesz założenie hodowli gatunków tropikalnych? Przez cały rok musisz utrzymywać w ogrodzie zimowym temperaturę około 25 stopni C.
Chcesz stworzyć stylowy ogród zimowy na tarasie lub balkonie? Zapraszamy do kontaktu – specjalnie dla Ciebie zaprojektujemy solidną konstrukcję, w której stworzysz swój własny azyl wśród pięknej zieleni, komfortowych mebli i efektowych dodatków.